הבלוג השישי למנייננו
אומרים לי שצריך לכתוב רק על ספרים, כי הלוא לכך נוצר, שתכיר/י את ספריי.
אני יודעת מראש שלא אוכל לעמוד בהסתגרות. הופכת עולמות הוא בלוג דעתן, כך שתקרא/י כאן גם על מעשי גינון, שמסורה לו, הסביבה, הפיזית והחברתית, הבריאות והנתיבים אליה, השואה והדרכים ממנה אל חדוות היצירה והחיים. נעים להכיר!

אפשר להרגע

חזרתי לפני שעה קלה מתיאטרון הבימה.

בדרך לשם, באוטובוס, שמעתי מאחוריי אישה מדברת בקול רם. הסתובבתי להבהיר בתוקף שקרינה מטלפון סלולארי היא פי עשרים במקום סגור – ולתדהמתי ראיתי שהיא מדברת עם שכנתה לספסל.

ירדתי בקינג ג’ורג’ ועליתי בשדירות בן ציון. לפני ימים אחדים אמר לי זבן בחנות טבע, "תזהרי כשאת הולכת ברחוב."

רק אז שמתי לב שאני נזהרת רק כשאני חוצה כביש. לא קל בארץ, המדרכות עקומות – אז צריך כל הזמן להסתכל למטה, לחברתי חטפו לה מהיד תיק כתף, אז צריך להסתכל הצידה ועכשיו גם רוצים שאסתכל לאחור. לא, אני לא אכנע. מקסימום אקנה שכ”פץ.

בשדרה עלו וירדו צעירים ברגל ובאופניים, כלבים הוליכו את בעליהם פה ושם, אור המכשירים הסלולארים האיר בהילה פני נערות יפות כמלאכים.

בכיכר נשמעו קולות שירה ונגינה מרמקולים של בית קפה רחוק. אחדים מן היושבים ליד שולחנות בית הקפה של התיאטרון מחאו כפיים ושרו גם הם.

אולם מסקין. 'פתאום הגיע סתיו’.ליא קניג.צריך להוסיף משהו?

היא נהדרת, גם הפעם. אלא שבניגוד להצגות אחדות בעבר שנראו בתכניהם הדלים כאילו הובאה לשם כדי להציל אותם ואת הקופה – הפעם בהצגה זו יש בשר וליא נושכת. חזקה.

חזקה כדי כך שתומר שרון, השחקן מולה, עם כל כוחו, כמעט שקוף. היא לא משחקת סיפור אודות. היא הסיפור. כמו להיות לידה בביתה ולשמוע אמת.

כשהיא מגיעה למשפט, "אני לא מכירה את הארץ הזאת שאני חיה בה, אני זרה בה “ – ברור שהיא לא מדברת מפיה של אמריקאית אי שם אלא מכאן ועכשיו.

איך זה ברור?

במין הדגש נושם אחרת.

באותו רגע לא מחאתי כפיים ואיש מן הקהל – שידע למחוא כאשר ההצגה התאחרה בעשר דקות וגם ידע למחוא כפיים שלוש וארבע פעמים בסוף ההצגה – איש מן הקהל לא הזיז אצבע.

בצדק, שלא להפריע, שלא להסיט.

לא היינו בהצגה, היינו בחיים עצמם. שלה ושלנו. הבימה, האולם והיציע היו לעולם אחד.

אפשר להרגע.

כמו שאמר ‘טרזן’ שהיה ב-101 –  וחזר ואמר בקולו שאספתי אל ספרי ‘בארץ לא ידעתי/רומן רב קולי’: "לא יהיה שלום גם אלף שנה.” וענה כששאלתי, “ובשנה האלף ואחת יהיה שלום?” “לא, גם בשנה האלף ואחת לא יהיה שלום."

בבית שמעתי חדשות חצות. "במרכז ירושלים, מעל לאלפיים מפגינות ומפגינים, יהודים וערבים, קוראים: "עומדים ביחד – בלי כיבוש ופחד! יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים!” בפייסבוק מצאתי מסר פרטי מחבר חדש, פלסתינאי: "מה את אומרת על המצב?"


#בארץלאידעתי #ספרסרטהצגה #קורינההסופרת

3 views0 comments

Recent Posts

See All
כאן נרשמים לעדכונים, טיפים ולחישות:
 סדנא לקריאה יוצרת

Contact ליצירת קשר

קורינה הסופרת

הוצאת חודנה

ת.ד. 53007 תל אביב 6153001

hasofferettcorinnabooks@gmail.com

מכתבים הם שמחה

© כל הזכויות שמורות לקורינה הסופרת | איורים: אוקסנה גריבינה. 

    עטיפות ספרים: סטודיו דוד טרטקובר, דנה גז ותרומת קרן מ.ק. אשר

.Copyright 2002-2019 © Corinna Hasofferett Tel-Aviv, Israel All rights reserved | Art by Oksana Grivina.

Book covers: Studio David Tartakover, Dana Gez, M. C. Esher Fund Donation