הבלוג השישי למנייננו
אומרים לי שצריך לכתוב רק על ספרים, כי הלוא לכך נוצר, שתכיר/י את ספריי.
אני יודעת מראש שלא אוכל לעמוד בהסתגרות. הופכת עולמות הוא בלוג דעתן, כך שתקרא/י כאן גם על מעשי גינון, שמסורה לו, הסביבה, הפיזית והחברתית, הבריאות והנתיבים אליה, השואה והדרכים ממנה אל חדוות היצירה והחיים. נעים להכיר!

הקוראת בקפה

ז

שנים אני לא שותה קפה. גם אם שתיתי בבוקר, לא נרדמת בלילה. מי שמאותגרת בריאות לב, ממש עדיף שלא תשתה קפה. זאת ידעתי מאז ומתמיד. אבל יש שני דברים אודות הקפה שנודעו לי רק לאחרונה: שתיית קפה פוגעת בספיגת הסידן בגוף – ובכך מחלישה את מערכת העצמות.

עד כאן באשר לבריאות החקלאי/ת. ומה בקשר לבריאות האדמה?

כאן יש הפתעה גדולה, סוד שרבים יודעים: הקפה המשומש מחזק את האדמה בכל מה שנחוץ לה, דשן אידיאלי. עם ידיעה זו מיהרתי לבית קפה/מסעדה 'מטילדה'. הבטיחו לי שמייד לאחר גמר השיפוצים יתנו לי את השקית שבה הם שומרים את השאריות. יום יומיים מצאתי מלצרית נחמדה. הוציאה לי את האוצר.

מעייף. מעייף מאד להוציא שקית מתוך מגירה. שלושה קילו!

ביום השלישי פתח מלצר זעום חוטם שקית מלאה נוזלים עכורים ופסולת.

ירח הדבש נגמר.

זאת לדעת, מתחת לשולחן עליו יושב בר הקפה מצוייה מגירה ובה שקית ניילון שחורה, לתוכה זורקים את שקיות הקפה המשומשות. וגם, כי למה להתאמץ, זורקים לתוכה כל פסולת ונוזלים מזדמנים.

בספרי "נופי הנפש" מספרת דאצ'יה מראיני האיטלקיה איך בילדותה במחנה ריכוז יפני קטן, השומרים היו עושים את צרכיהם על שאריות המזון שלהם, ובלבד שהאסירים המורעבים לא יחטטו ולא ייהנו מהם.

להבדיל אלף הבדלות, אומר לי אלון,  בעלי 'מטילדה, בחור צעיר עם ראש פתוח: "אם תהיה תקנה של העירייה, נקיים. עד אז אנחנו לא מתעסקים בזה, יש לנו רק פח אשפה אחד!"

השקיעו הון לא קטן בבלטות ובקירות – אז לא נשאר להם כסף לפח אשפה נוסף. לארגן התרמה?

בדקתי ומצאתי

רק בסוג זה של 'אשפה' תורם בית קפה יחיד 5 טונות אשפה בשנה – שיכולה להיטיב.

במקום להיטיב, מזיקים. וכך מאות רבות של בתי קפה במרחבי העיר והארץ.

הלו עירייה, המשרד לאיכות הסביבה, התעוררו! הוציאו תקנה הקונסת מי שאינם ממחזרים פסולת קפה! הכינו תו אביר/ת מיחזור שמפקחים שלכם יעניקו לבתי הקפה: "כאן ממחזרים שאריות קפה!"

ובינתיים, בכל מקום בו אתם שותים קפה, שאלו בתוקף, "האם אתם ממחזרים את שאריות הקפה שלי או זורקים אותם עם האשפה הכללית?"

הציגו זאת כתנאי לפני הזמנת מקום, כדרישה. תצרו בכך חובה ומחוייבות. הנה, דבר קטן – וכולו מיטיב, מה הבעיה? אמנם עסקים עושים כדי לעשות כסף, אבל דחילאק, גם אתם חיים כאן, אלון וכל צבא המלצרים ובעלי בתי הקפה והרשתות. מה כל כך קשה לעשות את הנבון והנכון והמיטיב?

אל תטעו, אני ממחזרת את הפסולת האורגנית של המטבח שלי. אך בעוד זו לוקח לה חודשים עד שהיא הופכת לקומפוסט – שאריות הקפה הן דשן מוכן, נהדר, מכיל את כל מה שצמח צריך, יכולות לשמש גינות פרטיות, משתלות מסחריות, אורגניות, עירוניות. אוצר טבע שנזרק בשל אנוכיות בעלי בתי הקפה והרשתות. להמעיט את הדישון הכימי, להחליף אותו, ולהקטין את הפסולת שאנחנו מטביעים בה את כדור הארץ להצרת חיי הדורות הבאים, חיינו כאן היום.

אלא אם כן אני טועה וקפה מטילדה הוא בית הקפה היחיד במדינת ישראל שלא ממחזר קפה? מוכנים/ות לבדוק בשכונה שלכם/ן?

#חייגינה

0 views0 comments

Recent Posts

See All
כאן נרשמים לעדכונים, טיפים ולחישות:
 סדנא לקריאה יוצרת

Contact ליצירת קשר

קורינה הסופרת

הוצאת חודנה

ת.ד. 53007 תל אביב 6153001

hasofferettcorinnabooks@gmail.com

מכתבים הם שמחה

© כל הזכויות שמורות לקורינה הסופרת | איורים: אוקסנה גריבינה. 

    עטיפות ספרים: סטודיו דוד טרטקובר, דנה גז ותרומת קרן מ.ק. אשר

.Copyright 2002-2019 © Corinna Hasofferett Tel-Aviv, Israel All rights reserved | Art by Oksana Grivina.

Book covers: Studio David Tartakover, Dana Gez, M. C. Esher Fund Donation